Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ile spać, aby być wypoczętym?

2020-01-22
Ile spać, aby być wypoczętym?

Każdy z nas chciałby budzić się wypoczętym i zrelaksowanym. Zdarza się jednak, że mimo pójścia wcześnie spać, rano z trudem wstajemy i czujemy się niewyspani. Czasem powody są oczywiste – budzenie się w nocy, spowodowane hałasami dochodzącymi z ulicy, wstawanie do małego dziecka itp. Co jednak, gdy mimo niczym niezakłóconego snu, jesteśmy niewypoczęci? Być może spędzamy w łóżku za mało lub za wiele czasu. Zatem, ile powinniśmy spać, aby się wysypiać?

Fazy snu podczas spania i kiedy się wybudzić?

Podczas spania przechodzimy przez 2 podstawowe fazy: NREM i REM. Pojawiają się one naprzemiennie, jedna po drugiej. NREM to faza lekka, w której mózg spowalnia, odpręża się i pozwala zrelaksować się. REM to faza snu głębokiego, w której mózg ponownie wraca do pracy i pojawiają się sny. Pierwsza jest dłuższa i mówi się, że trwa między 90 a 120 minut. Druga natomiast jest krótka, szacuje się około 15 – 20 minut. Kluczowe dla dobrego samopoczucia o poranku jest to, by wybudzić się właśnie w tej drugiej fazie, w REM. Mózg, który pracuje aktywnie, nie będzie opierał się przed życiem po otwarciu oczu. Gdy wybudzamy się w fazie NREM, rozleniwione komórki potrzebują dużo czasu na przywrócenie nas do życia, stąd rano czujemy się otumanieni, niezrelaksowani.

Ile powinniśmy spać - zalecany czas snu według wieku

Zasadniczo wraz z wiekiem potrzebujemy coraz mniej snu. Ta tendencja utrzymuje się aż do starości – oczywiście, jeżeli mówimy o osobach raczej zdrowych. Stany chorobowe mogą te predyspozycje zmieniać. Małe dziecko przesypia od 11 do 17 godzin na dobę. Dzieci w wieku szkolnym potrzebują 9 – 11 godzin snu, młodzież 8 – 10, a dorośli 7 – 9. Czas, który spędzamy w łóżku, jest jednak bezpośrednim wynikiem naszego trybu życia. Przy bardzo aktywnym jego prowadzeniu, pełnym adrenaliny i wrażeń, organizm będzie mieć dostarczanych wiele bodźców, które będą determinować krótki czas wypoczynku. Osoby oddające się np. medytacji także, co do zasady, sypiają krócej. Najważniejsze to poznać swój organizm i tryb życia, a następnie dopasować do nich długość snu.

KOŁDRA Z PIERZA CLASSIC LETNIA RÓŻOWA

Pod czym spać, aby wypocząć?

Otoczenie, w którym , znacząco wpływa na jakość wypoczynku. Jeżeli będzie nam za zimno lub za gorąco, będą przeszywać nas dreszcze lub oblewać pot. Zawsze dobierajmy pościel do indywidualnych upodobań. Jeżeli sypialnia jest chłodna, warto wyposażyć łóżko w kołdrę z puchu gęsiego, która solidnie ogrzeje. Może być ona przydatna zwłaszcza w pokojach usytuowanych w północnej ekspozycji, tym bardziej zimą. W gorące dni możemy zmienić ją na dedykowany model letni. Podobnie kołdry z pierza – wybierać możemy te predestynowane na konkretną porę roku lub całoroczne. Grunt, to stworzenie komfortowych warunków do snu. Pamiętajmy też, że nasza skóra ma kontakt przede wszystkim z poszewką pościeli. Najlepiej wyśpimy się pod tymi z naturalnych materiałów – len, bawełna, jedwab.

KOŁDRA PUCHOWA STANDARD ZIMOWA ECRU

Czas i pora spania wpływają na wydzielanie się melatoniny. Zaburzenia w produkcji tego hormonu mogą prowadzić do rozregulowania rytmu dobowego, a w konsekwencji do chorób ogólnoustrojowych. Śpimy tyle, ile potrzebujemy, wysypiajmy się. Nie unikajmy snu, ani nie skracajmy go do minimum. Pamiętajmy, że noc to czas odpoczynku i regeneracji dla całego organizmu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 3131 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-05
Zamówienie zrealizowane wzorowo. Produkty świetnej jakości w dobrych cenach. To mój kolejny zakup i z pewnością nie ostatni. Poszerzam sukcesywnie grono posiadaczy metek Puchlandu. Polecam!
2024-09-02
Szeroka oferta produktów, szybka realizacja zamówienia, wysokiej jakości towar - polecam.
pixel