Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać dobrą kołdrę letnią?

2020-05-06
Jak wybrać dobrą kołdrę letnią? Kołdra na lato powinna być przyjemna i lekka, nie może powodować przegrzania organizmu i nadmiernej potliwości. Idealny model to taki, który pozwala się wyspać, odpocząć, zapewnia optymalną wentylację, odprowadzanie wilgoci i ciepła. Najlepszy w tej roli okazuje się naturalny puch gęsi. O tym, dlaczego zmienić kołdrę na letnią i co zrobić, kiedy jest się alergikiem, wyjaśniono w poniższym artykule.

Kiedy i dlaczego zmienić kołdrę na letnią? 

Powód jest banalny – śpiąc pod za grubą, za ciepłą kołdrą, latem nie będziemy się wysypiać. Będzie budzić nas brak komfortu, zacznie doskwierać nocne pocenie się, naprzemienne przykrywanie i odkrywanie, a w efekcie sen nie przyniesie efektywnego wypoczynku. Kołdra letnia może pojawić się w sypialni już w maju. W nocy średnia temperatura w tym miesiącu wynosi 5 stopni Celsjusza. To wystarczająco, by zacząć odczuwać początkowo niewielki dyskomfort, związany ze zbyt ciepłym przykryciem. Oczywiście, duży wpływ mają także indywidualne odczucia i preferencje, więc zmień kołdrę na letnią wtedy, kiedy po prostu czujesz, że potrzebujesz czegoś cieńszego.

Rozmiar kołdry letniej

Kupując kołdrę letnią, zwracajmy uwagę na jej rozmiar. Niektórzy mimo wyższych temperatur lubią się otulać po samą szyję. Dla nich nawet kołdra letnia nie może być zbyt wąska. Jeżeli jednak tylko delikatnie się nią przykrywamy, możemy zdecydować się na model odpowiadający wielkości łóżka. Oczywistością jest, że jeśli w łóżku śpią dwie osoby, najlepiej zacząć przeglądanie modeli od tych o minimalnej szerokości 180 cm.

Kołdra puchowa​ letnia

Kołdra puchowa letnia jest bardzo dobrym wyborem dla wszystkich osób. Zapewnia cyrkulację powietrza, więc raczej nie możemy mówić o nadmiernym poceniu się, nawet w wyjątkowo ciepłe noce. Warto zaznaczyć, że w Polsce, w najcieplejszym miesiącu – lipcu, średnia temperatura powietrza w nocy to 10 stopni Celsjusza. W mieszkaniu, zwłaszcza na wysokim piętrze, może ona wynosić więcej. Stąd ważne jest, by kołdra umożliwiała oddychanie skórze. Przepuszczalny puch świetnie się w tym zadaniu spisuje.

Kołdra z pierza​ letnia

Kołdra z pierza letnia to opcja świetna dla osób poszukujących naturalnych produktów do swojej sypialni. W porównaniu do modeli puchowych te są nieco cięższe i mają minimalnie mniejsze zdolności termoregulacji. Jednak w codziennym użytkowaniu różnica ta nie jest bardzo zauważalna. Polecamy je zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Takie kołdry są miękkie, sprężyste, lekkie.

Kołdry letnie batystowe

Na ciepłe noce polecamy nasze kołdry letnie batystowe. Dlaczego? Jest to połączenie oddychającego puchu i przepuszczającego powietrze poszycia batystowego. W tym miejscu przypominamy, że kołdra to nie tylko jej wypełnienie, ale i materiał, w którym jest ono zamknięte. Nawet najlepszy puch nie będzie w pełni oddawać swoich właściwości, jeżeli poszycie będzie sztuczne i nie będzie kooperować w odprowadzaniu wilgoci i ciepła. Połączenie puch i bawełniany batyst to sprawdzony zestaw na lato. Takie kołdry nie dość, że są produktami luksusowymi, to spanie pod nimi daje naprawdę duży komfort.

Kołdra na lato dla alergików

Każda z kołder w naszej ofercie jest odpowiednia także dla alergików. Na lato polecamy dla nich zarówno ​kołdry puchowe​, jak i te z pierzem. Bawełniane poszycie jest bardzo gęsto utkane, więc kurz i roztocza nie przedostają się tak łatwo do wnętrza. Wypełnienie jest wyprane i odpylone, więc nie ma w nim bezpośrednich alergenów. Zwłaszcza latem spanie pod sztucznymi syntetycznymi kołdrami jest nieprzyjemne dla ciała, dlatego warto zainwestować w przyjemną i lekką kołdrę puchową.

Kołdra letnia dla dzieci

Jeżeli dziecko latem zgłasza, że się nie wysypia, że jest zbyt gorąco, rozważ zmianę kołdry na letnią. Jeżeli nic nie mówi, ale zauważasz, że odkrywa się w nocy lub jest przegrzane rano, zwróć uwagę na to, pod czym aktualnie śpi. Dzieci, tak jak dorośli, pocą się w nocy. Brak dobrego snu może u nich powodować zmęczenie, brak energii, marudzenie. Na szczęście dostępne są też ​kołdry puchowe i z pierza w mniejszych rozmiarach, odpowiednich do łóżek pojedynczych. A że nasze produkty są antyalergiczne, to śmiało możesz wprowadzić je do sypialni nawet wrażliwego dziecka.

Kołdra a lokalizacja sypialni

Wpływ na to, jaką kołdrę wybrać na lato, ma też lokalizacja sypialni i jej ekspozycja. Pokoje południowe i południowo-zachodnie latem bardzo się nagrzewają. Jest w nich ciepło i duszno. Warto je wieczorem przewietrzyć, by nieco obniżyć temperaturę. Do spania możemy wybrać cieńszą pościel lub o wysokim stopniu wentylacji. Letnia ​kołdra puchowa będzie w sam raz. Im wyżej mieszkamy, tym może być cieńsza. Jeżeli jednak mamy do czynienia z ciepłą ekspozycją, ale na niskim pietrze lub parterze osłoniętym drzewami, kołdra może być grubsza. W chłodnych sypialniach, w ekspozycji północnej, lepsza okaże się letnia ​kołdra z pierza​. Dobra kołdra letnia to taka, pod którą się wysypiasz. Jeżeli czujesz, że jest Ci za gorąco – zmień przykrycie na coś cieńszego lub o lepszych właściwościach. Z kolei, jeżeli jest Ci zbyt chłodno, szukaj egzemplarza grubszego lub dającego więcej ciepła. Każdy z nas ma inne preferencje spania i inną temperaturę w sypialni.
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 2928 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-05
Ok
2024-04-04
Realizacja terminowa, bardzo szybka. Towar dobrze zapakowany. Kontakt telefoniczny - miło i konkretnie. Polecam firmę , po 2 tygodniach od pierwszego, złożyłam kolejne zamówienie :)
pixel