Czego nie robić w ciągu dnia, by poprawić jakość swojego snu?
Sen jest niezwykle ważny dla człowieka. Ten stan fizjologiczny pozwala się ciału zregenerować i jest niezbędny jak jedzenie i picie. Dlatego właśnie wszelkie problemy w tej materii wiążą się z tym, że gorzej funkcjonujemy, mamy trudności ze zdrowiem psychicznym i fizycznym. Niestety tryb życia bardzo często wpływa na jakość snu.
Współczesny świat nie sprzyja wyciszeniu się, odpoczynkowi, dobrej diecie oraz jeszcze lepszym nawykom. A to się mści w nocy, gdy przewracamy się z boku na bok, a rano jesteśmy nieprzytomni. Kłopoty z odpoczynkiem też często prowadzą do bezsenności, która bywa stanem chorobowym. Warto pamiętać o tym, że, zanim sięgniemy po reklamowane w telewizji tabletki, warto dokonać zmian w codziennym funkcjonowaniu, a poprawa jakości snu będzie widoczna. Z drugiej strony trzeba też mieć na uwadze to, że nie należy problemu bagatelizować, ponieważ może być on objawem różnych chorób.
Ile powinno się spać?
Gdy zastanawiamy się, jak poprawić jakość snu, nie da się nie zacząć od podstaw. By dobrze spać, nasze ciało musi mieć zapotrzebowanie na nocny wypoczynek, należy być zrelaksowanym, a rytm naszego dnia powinien uwzględniać właściwą porę na sen. I na tym kończą się oczywiste argumenty. Zdecydowanie trudniej przełożyć je na codzienność, gdy nie ma na nic czasu, uwiązani jesteśmy do smartfonowych ekranów, funkcjonujemy w ciągłym stresie, jemy byle co i byle jak. To wszystko odbija się na nocnym odpoczynku. I dlatego tak ważna jest tak zwana higiena snu. Co za tym hasłem się kryje?
Wiemy już, że niezwykle ważny jest lepszy sen. Sposobów na to, by poprawić efektywność zasypiania i sprawić, że noc przyniesie tak ważny odpoczynek, jest wiele, ale kluczowym aspektem jest produkcja melatoniny. To hormon, który odpowiada za przebieg pierwszej fazy snu – czyli zasypiania. By był on na odpowiednim poziomie, warto wdrożyć pewne nawyki. Przede wszystkim przed pójściem spać należy unikać niebieskiego światła – czyli laptopa oraz smartfonu. Świetnie działa ciepła kąpiel, a sypialnia powinna być dobrze wywietrzona. To pomieszczenie warto także dość oszczędnie dekorować i najlepiej zdecydować się na jasne barwy. Niezwykle ważna jest też dieta – szczególnie ostatni posiłek przed snem nie powinien obciążać żołądka. I jeśli już mówimy o zdrowym trybie życia, to właśnie wysiłek fizyczny będzie kluczem do tego, by dobrze się zmęczyć w ciągu dnia, a potem spokojnie i głęboko zasnąć. Warto jednak pamiętać, by zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego tuż przed snem oraz nie sięgać po pobudzające używki takie jak kawa, herbata czy napoje energetyczne.
Codzienne czynności, a jakość snu
Są osoby, które sięgają po zioła, by zapewnić sobie zdrowy sen. Szczególnie polecane są preparaty, które w składzie mają melisę, miętę, lawendę, głóg czy też wyciągi z korzenia kozłka lekarskiego, szyszki chmielu, ziela dziurawca. Pomocna może być także aromaterapia. Niektórzy sięgają po olejki lawendowy, tymiankowy czy jałowcowy. Niezmiennie jednak trzeba pamiętać, że wszystko, co robimy w ciągu dnia – zarówno fizycznie, jak i „w głowie”, wpływa na to, jak śpimy. Poza tym sama sypialnia powinna być oazą odpoczynku, a łóżko idealnie dostosowane do potrzeb, wagi, stanu zdrowia. Chodzi tu zarówno o stelaż, jak i materac, a także odpowiednio dobrane poduszki puchowe. Te dostępne są w różnych kształtach i wielkościach, więc bez problemu można dopasować je do indywidualnych wymagań. Naturalne materiały oraz doskonała jakość wykonania stają się inwestycją w dobry sen. W komplecie często też polecana jest pościel puchowa. To opcja świetna dla alergików oraz osób, które wybierają produkty z górnej półki, ponieważ będą one gwarantować komfort latem i zimą, a tym samym sprawią, że noc pozwoli wreszcie porządnie odpocząć. I opłaca się zainwestować wygodny materac. To podstawa, by ciało mogło się odprężyć. Natomiast poduszka do spania będzie idealnie podpierać głowę i zapewni właściwe podparcie kręgosłupa.
Co należy robić, a czego nie robić, by jakość snu była lepsza?
Jak widać, wiele rzeczy wpływa na to, jak śpimy. To zarówno wystrój sypialni, temperatura w pomieszczeniu oraz dopasowany materac, odpowiednia kołdra i poduszka, jak i to, co zabieramy ze sobą do łóżka. Poza nim powinny zostać kłopoty, nerwowe napięcia z parterem czy szefem oraz trudności dziecka w szkole. Zasypiając, powinniśmy również odpuścić pracę i planowanie, ponieważ wówczas będziemy pobudzać organizm do pracy, a nie go wyciszać. Z tego samego powodu warto się uważnie przyjrzeć diecie. Szczególnie wieczorny posiłek powinien być lekkostrawny. I nawet przysłowiowy kubek ciepłego mleka z miodem będzie doskonałym pomysłem, bo zawiera tryptofan. To aminokwas, który podnosi poziom serotoniny, a tym samym przynosi odprężenie. Cały dzień pracujemy na to, by dobrze spać. W pewne rzeczy możemy zainwestować, ale nad nawykami trzeba popracować.
Popularne kategorie:
Kołdry puchowe | Poduszki puchowe | | Kołdry półpuchowe | Poduszki półpuchowe | Kołdry z pierza | Poduszki z pierza | Kołdry całoroczne | Kołdry zimowe | Kołdry letnie | Poduszki luksusowe | Ekskluzywna pościel | Prześcieradła z gumką | Ręczniki kąpielowe | Pościel na prezent ślubny | Kołdry Puchowe 140x200 | Kołdry Puchowe 150x200 | Kołdry Puchowe 160X200 | Kołdry Puchowe 200x200 | Kołdry Puchowe 200X220 | Kołdry Puchowe 220X240