Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy pościel puchowa może być prana w pralce domowej?

2023-06-16
Czy pościel puchowa może być prana w pralce domowej?

Wiele osób zastanawia się, jak powinno wyglądać prawidłowe pranie pościeli puchowej, gdyż nie jest to taka oczywista sprawa. Dowiedz się, czy można prać pościel puchową w pralce domowej i jakie zasady obowiązują przy czyszczeniu tego typu rzeczy.

Czy pościel puchowa nadaje się do prania w domu?

Odpowiadając wprost: tak! Pościel puchowa nadaje się do prania w prania w domowej pralce. Pamiętaj jednak, że zwłaszcza kołdry puchowe na podwójne łóżka są bardzo duże i nie każda pralka je pomieści. Jeśli posiadasz pralkę o ładowności powyżej 5 kilogramów, to powinna ona pomieścić kołdrę puchową czy dużą puchową poduszkę. W innej sytuacji najlepiej będzie skorzystać z usług pralni w supermarkecie czy też z odbiorem pościeli z domu i dostarczeniem z powrotem wypranej.

Jak często jest konieczne pranie pościeli puchowej? Zazwyczaj mówi się o 2-3 latach dla kołder i pół roku dla poduszek, ale oczywiście w przypadku dzieci czy osób z alergiami możesz to robić częściej – również nieregularnie, jeśli po prostu ubrudziłeś czymś kołdrę czy poduszkę.

Jak prawidłowo prać pościel puchową w pralce domowej? Instrukcje i zalecenia

Najważniejsza jest instrukcja prania pościeli puchowej, która powinna być na metce i to do niej należy się stosować w pierwszym rzędzie – znajdziesz tam takie informacje, jak to czy w ogóle dopuszczalne jest pranie i jeśli tak, to również będzie tam temperatura prania oraz zazwyczaj zakaz prasowania i wybielania. Czasami mogą tam być również informacje dotyczące sposobu suszenia. Każda pościel puchowa może mieć przecież inny rodzaj pierza, jak i materiału użytego do jej uszycia, więc to, co jest umieszczone na danej sztuce pościeli, jest najistotniejsze. Piorąc pościel puchową, postępuj zgodnie z poniższymi punktami – zapewni Ci do dobre rezultaty za każdym razem.

  1. Dokładnie upewnij się, że pościel puchowa, którą zamierzasz uprać, nie ma żadnych dziur, czy mocnych przetarć. Jeśli puch wyjdzie w czasie prania na zewnątrz, to może dojść do zniszczenia pralki tak jak i kołdry czy poduszki;
  2. Pierz tylko pościel puchową i nie dodawaj do tego prania innych ubrań;
  3. Nie przekraczaj temperatury prania podanej na metce;
  4. Ustaw cykl prania ‘delikatne’ lub ‘wełna’;
  5. Użyj płynów lub proszku do tkanin delikatnych lub specjalnych preparatów do puchu;
  6. Zaplanuj suszenie – pościel puchowa powinna być suszona w suszarce bębnowej lub też należy ją delikatnie potrząsnąć i ułożyć w zacienionym miejscu.

Podobnie postępuj, jeśli posiadasz poduszki puchowe i zachodzi konieczność ich uprania.

Alternatywne metody czyszczenia pościeli puchowej

Oczywiście istnieją również inne metody na czyszczenie pościeli puchowej. Pierwszym jest wspomniana już profesjonalna pralnia, czyli pranie chemiczne. To metoda najskuteczniejsza, choć jak łatwo się domyślić najdroższa i kłopotliwa ze względu na duże rozmiary pościeli, którą trzeba dostarczyć do pralni. Oczywiście upewnij się, że na metce pościeli nie ma symbolu przekreślonego kółka, który oznacza nie prać chemicznie. Jeśli nie chcesz ponosić dużych kosztów lub nie posiadasz wystarczająco dużej pralki w domu, to pozostaje Ci ręczne pranie pościeli puchowej. Ze względu na rozmiary, jakie ma pościel puchowa, najlepiej jest przeprowadzić je w wannie. Kołdrę lub poduszkę namaczaj w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego płynu do prania. Należy pocierać i ugniatać pościel przez kilka kilkanaście minut – w zależności od tego jak bardzo jest brudna. Następnie dwukrotnie wypłucz pościel i przed ułożeniem do schnięcia postaraj się jak najlepiej rozłożyć pierze w jej wnętrzu.

Jak dbać o pościel puchową, aby utrzymać jej jakość i czystość?

Warto również wiedzieć dokładnie, jak dbać o pościel puchową, aby jak najdłużej Ci ona służyła i jak najrzadziej wymagała pracochłonnego prania. Najważniejsze jest tutaj regularne wietrzenie pościeli z puchem. Częstotliwość wietrzenia każdej pościeli nie tylko puchowej to kwestia dość indywidualna – jedni robią to codziennie, inni raz na dwa tygodnie. Dostosuj to więc do swoich przyzwyczajeń i preferencji. Pamiętaj, aby nie suszyć pościeli puchowej na bezpośrednim słońcu, ponieważ źle wpływa to na puch. W walce z plamami najważniejsze jest ich nierobienie, czyli nie jedz w łóżku. Jeśli już dojdzie do zabrudzenia kołdry czy poduszki to do czyszczenia przystąp od razu. Wystarczy do tego zwykła gąbka i mydło. Uważaj, aby po takim zabiegu mokre miejsce pozostało na wierzchu i mogło spokojnie wyschnąć.

Na stan, w jakim będzie Twoja pościel puchowa, wpływa również sposób jej przechowywania. Nie należy upychać jej do szuflad czy pakować próżniowo. Nawet ciężka narzuta może negatywnie wpływać na sprężystość kołdry. Warto także każdego dnia potrząsnąć poduszką przemieszczając pierze, aby nie było ono zawsze zgniatane w ten sam sposób.

Pytanie nie powinno brzmieć, czy można prać pościel puchową w pralce domowej tylko, jak robić to prawidłowo. Teraz już wiesz to dokładnie i z pewnością czysta pościel puchowa po takim zabiegu sprawi Ci radość i miłe doznania podczas układania się do snu.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 2928 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-12
Zamówienie zostało zrealizowane szybko. Towar dostarczony bez zbędnych opóźnień. Jestem zadowolona.
2024-04-05
Ok
pixel