Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym różni się puch od pierza?

2020-01-14
Czym różni się puch od pierza?

Kupując poduszkę z naturalnym wypełnieniem, zazwyczaj stajemy przed wyborem między tą z puchu a tą z pierza. Warto znać cechy obu tych wypełnień, by finalnie zdecydować się na produkt najbardziej dopasowany do naszych potrzeb.

Czym jest puch?

Puch możemy spotkać pod nazwą „podszerstek” lub „pióra embrionalne”. Są to pióra ptasie, które wyrastają z brodawek zwierzęcia, przed piórem właściwym. Są one bardzo delikatne i lekkie, tworzą strukturę puszku. Dają dużo ciepła, zapewniając cyrkulację powietrza. Poduszki puchowe są mięciutkie i bardzo wygodne, a kołdry polecane zwłaszcza w bardzo mroźne noce.

PODUSZKA PÓŁPUCHOWA STANDARD UNIWERSALNA ECRU

Producenci klasyfikują puch według jego jakości, gdzie oznaczenie D01 przypisane jest do tego najlżejszego, o najlepszej jakości. Dalej mamy miękki i sprężysty puch z oznaczeniami D04 oraz D15, często stosowany D23, D11 do wypełniania poduszek, na końcu D67 co wskazuje na mieszankę puchu i pierza.

Czym jest pierze?

Pierze są to małe pióra kacze lub gęsie, ale już nie tak elastyczne i sprężyste, jak puch. Są one również miękkie, ale jednak trochę bardziej ciężkie. Dają nieco mniej ciepła, ale zapłacimy za nie taniej. Poduszki z pierza są bardzo wygodne, a kołdry idealne na zimę.

Klasyfikujemy je w dwie zasadnicze grupy – D37 to białe polskie pierze oraz D47, czyli większe piórka. Tradycyjnie używa się jednak tego pierwszego, jako bardziej luksusowego.

Czyszczenie pierza i puchu - jak wyprać pierze domowym sposobem.

Oba surowce powinny być traktowane w odpowiedni sposób, by nie uszkodzić struktury i nie zniszczyć ich właściwości. Poduszki z pierza lub puchu należy prać co 2-3 lata, a kołdry co około 5 lat. Jednak jest to praktycznie niemożliwe do wykonania w warunkach domowych. Zdecydowanie lepiej i łatwiej jest oddać pościel do specjalistycznego zakładu, który wykona profesjonalne czyszczenie pierza. Dzięki temu wszelkie skupiska zostaną rozbite, rozluźnione i oczyszczone. Dodatkowo mamy pewność, że wsad będzie dokładnie wysuszony, więc nie ma mowy o zagnieżdżeniu się bakterii lub pleśni.

KOŁDRA PUCHOWA VIP BATYSTOWA ZIMOWA BIAŁA

Poduszka puchowa czy z pierza?

Poduszka puchowa to wyrób najbardziej luksusowy. Miękka i otulająca głowę pozwala zanurzyć się we śnie. Poduszka z pierza sprawdzi się równie dobrze w codziennym stosowaniu. Takie wypełnienie jest nieco bardziej sprężyste, więc dedykowane tym, którzy lubią odrobinę mniej puszyste spanie. Świetnym kompromisem są poduszki z wypełnieniem mieszanym – pośrednio miękkie i delikatne.

Kołdra puchowa czy z pierza?

Puch jest najbardziej delikatnym naturalnym wypełnieniem, z którym możemy się obecnie spotkać. Jeżeli chcemy spać w naprawdę luksusowych pieleszach, będzie on najlepszym wyborem. Trzeba jednak pamiętać, że za tak wysokojakościowe wyroby, należy odpowiednio zapłacić. Tak naprawdę z jednej gęsi uzyskuje się tylko około 300 gramów puchu, a na kołdrę potrzeba (w zależności od rozmiaru) kilka kilogramów. Jeżeli szukamy równie dobrej, ale tańszej opcji, wtedy warto sięgnąć po kołdry z pierza. Również się pod nimi wygrzejemy, wypoczniemy, ale jednocześnie zapłacimy nieco mniej.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 2928 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-12
Ekspresowa wysyłka ,
2024-04-12
Bez zastrzeżeń
pixel