Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ile godzin powinno się spać?

2023-09-15
Ile godzin powinno się spać?

Na pytanie, ile godzin dziennie powinno się spać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a poszukują jej osoby, które spać nie mogą albo ciągle są niewyspane i zmęczone, mimo że śpią długo. Ilość snu zależy od wielu czynników, takich jak wiek, styl życia, stan zdrowia, genetyka czy rytm dobowy. Ile snu potrzebuje osoba dorosła, a ile dziecko? Czy nadmiar snu też może być szkodliwy?

Ile godzin snu potrzebuje dorosła osoba?

Według badań naukowych średnio dorosła osoba potrzebuje około 7-9 godzin snu na dobę, aby zachować optymalne funkcjonowanie fizyczne i psychiczne. Nieco mniej snu potrzebują osoby starsze. Są one jednak też bardziej podatne na problemy ze snem wynikające ze stanu zdrowia i dolegliwości czy stresu spowodowanego stanem zdrowia, samotnością czy finansami. W przypadku młodszych dorosłych osób również wiele czynników wpływa na ilość i jakość snu. Tryb życia, ciągły stres, przemęczenie, niedobór albo nadmiar aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta i brak dobrych nawyków – to wszystko plus konieczność wczesnego wstawania do pracy wpływa na to, że śpimy jednak za mało. Tymczasem niedobór snu może skutkować nie tylko zmęczeniem i brakiem koncentracji, ale też problemami zdrowotnymi czy niebezpiecznymi sytuacjami, jak np. zaśnięcie za kierownicą samochodu.

Ile godzin snu potrzebuje dziecko?

Dzieci potrzebują więcej snu niż dorośli, ale to, ile powinno spać dziecko, zależy od wieku i jest to tym mniej, im starsze jest dziecko. Według zaleceń Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu, noworodki do 3 miesięcy życia powinny spać 14-17 godzin na dobę, niemowlęta do około roku 12-15 godzin, małe dzieci (1-2 lata) 11-14 godzin, przedszkolaki (3-5 lat) 10-13 godzin, dzieci w wieku szkolnym (6-13 lat) 9-11 godzin, a nastolatki (14-17 lat) 8-10 godzin. Coraz częściej mówi się, że lekcje w szkołach rozpoczynają się zbyt wcześnie i dzieci śpią za mało. Są przez to zmęczone i trudniej im się skupić i przyswajać wiedzę. Sen jest również niezbędny dla ich prawidłowego rozwoju i wzrostu. Chyba każdy słyszał w dzieciństwie od rodziców formułkę, że „jak się śpi, to się rośnie”.

Ilość snu a zdrowie - jak brak snu wpływa na zdrowie?

Skutki braku snu dla zdrowia mogą być naprawdę opłakane. Brak snu może zaburzać naszą koncentrację, pamięć, nastrój, odporność, metabolizm czy układ hormonalny. Niedobór snu może także zwiększać ryzyko wystąpienia wielu chorób i zaburzeń, takich jak otyłość, cukrzyca, choroby serca i naczyń krwionośnych, depresja czy zaburzenia lękowe. Z drugiej strony różne zaburzenia i problemy zdrowotne mogą też powodować problemy ze snem, przez co powstaje zamknięte koło.

Nadmiar snu a zdrowie - czy nadmiar snu może być szkodliwy?

Nadmiar snu również nie jest korzystny dla naszego zdrowia. Zbyt długi sen może być oznaką istniejących problemów zdrowotnych lub psychicznych, takich jak niedoczynność tarczycy, niedokrwistość, depresja czy bezsenność. Nadmiar snu może także prowadzić do obniżenia nastroju, zmniejszenia motywacji, pogorszenia funkcji poznawczych czy zwiększenia ryzyka otyłości i chorób sercowo-naczyniowych. Zbyt długi sen także może powodować niewyspanie i zmęczenie, ponieważ najczęściej wygląda tak, że przebudzamy się i zasypiamy ponownie. Przez to cały czas jesteś zaspany i trudno Ci się zwlec z łóżka, a później ziewasz cały dzień. Dlatego w miarę możliwości należy rano wstać, kiedy się obudzisz, a nie zasypiać na nowo.

Jakie są zależności między ilością snu a zdrowiem w zależności od wieku?

Zarówno niedobór, jak i nadmiar snu niesie za sobą negatywne konsekwencje dla Twojego zdrowia i to w każdym wieku. U dzieci brak snu może spowodować problemy ze wzrastaniem, rozwojem. U osób dorosłych problemów zdrowotnych wynikających z nieprawidłowej ilości snu może być jeszcze więcej, ale problemy ze snem mogą być też przez nie wywoływane, co powoduje zjawisko zamkniętego koła. Podobnie u osób starszych, które często nie mogą spać z powodów hormonalnych, psychicznych czy fizycznych, bo wiadomo, że ból i złe samopoczucie utrudnia sen. Jednak u seniorów przyczyną problemów ze spaniem mogą być również zażywane leki.

To, ile snu potrzebuje człowiek, jest kwestią indywidualną. Ustalone ilości dla każdego wieku to tylko suche dane. Ważne jest, aby dostosować ilość snu do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. Nie ma uniwersalnej normy ilości snu dla wszystkich ludzi. Najlepiej jest obserwować swoje reakcje i samopoczucie po przebudzeniu i w ciągu dnia. Jeśli czujesz się wypoczęty, zrelaksowany i pełny energii, to znaczy, że śpisz odpowiednio dla Twojego organizmu. Jeśli natomiast czujemy się zmęczeni, rozdrażnieni lub senni w ciągu dnia, to znaczy, że śpimy za mało lub za dużo. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od medycyny snu, który pomoże Ci ustalić optymalną ilość i jakość snu dla naszego zdrowia.

Warto też wyrobić sobie dobre nawyki związane z porą kładzenia się i wstawania czy przygotowaniem się do snu. Ważną rolę odgrywa miejsce do spania, a przede wszystkim wygodne łóżko z czystą, miękką pościelą. Dlatego warto kupić wysokiej jakości kołdrypoduszki z puchland.com, które zapewnią odpowiedni komfort snu.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 2973 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Szybko i sprawnie
2024-05-20
Bardzo szybka realizacja zamówienia. Produkt jak zwykle świetny (to już moje kolejne koldry). Kotakt ze sprzedającym bardzo dobry. Polecam.
pixel