Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak pozycja podczas spania wpływa na sen?

2022-12-28
Jak pozycja podczas spania wpływa na sen?

Zastanawiałeś się kiedyś, jak ogromne znaczenie ma to, w jakiej pozycji śpisz? Zwróć na to uwagę lub poproś bliskich, żeby się temu przyjrzeli – być może okaże się, że znajdziesz przyczynę swoich problemów ze snem, ale też ze zdrowiem i samopoczuciem. Zerknij do wpisu i dowiedz się więcej na ten ważny temat.

Jak spać, żeby się wyspać?

Wiele osób, mających problemy z koszmarami czy bezsennością, zastanawia się nad tym, czy lepsza będzie poduszka z pierza, czy może z wypełnieniem syntetycznym, jak szerokie wybrać łóżko, na jaki materac postawić lub – czy naprawdę warto wietrzyć i nawilżać przed snem sypialnię. Czy wiesz, że również pozycja, jaką przybierasz do snu, ma ogromny wpływ na to, czy budzisz się wypoczęty?

Jeśli chcesz spać tak, żeby czuć się lepiej, wypróbuj dwie, polecane przez ekspertów pozycje: na lewym lub prawym boku oraz na plecach. Dzięki temu nie będziesz uciskać organów wewnętrznych, nie zmienisz naturalnego położenia kręgosłupa, dasz też odprężyć się mięśniom.

Czy wiesz, że?
Chociaż co do zasady spanie na boku jest zdrowsze niż na przykład na brzuchu (o tym za chwilę), pojawia się pytanie: spać na lewym czy na prawym boku? Specjaliści są zgodni: z uwagi na ułożenie aorty (wygiętej w lewą stronę), serce pracuje lepiej podczas snu na lewym boku. Pozycja ta usprawnia też pracę układu trawiennego (warto wiedzieć, że do przemiany materii dochodzi głównie po prawej stronie ciała).

Czy pozycja podczas spania wpływa na jakość i rodzaj snów?

Czy pozycja, jaką przyjmujesz do snu, ma jakikolwiek wpływ na to, co śnisz? Cóż ani układ ciała, ani nawet najlepsza poduszka z puchu nie zagwarantują Ci snów, jakie byś sobie życzył, ale na pewno oba elementy wpłyną na jakość snu. Zrelaksowany organizm pozwoli Ci śnić lepiej i częściej, a przede wszystkim – budzić się naprawdę wypoczętym.

W jaki sposób pozycja snu wpływa na nasze samopoczucie?

A skoro już o pobudce mowa, warto wziąć pod uwagę także wpływ pozycji podczas snu na samopoczucie w ciągu dnia. Zależność jest prosta: wyspany, jesteś mniej podatny na stres, przemęczenie, chandrę itd. Dodatkowo nie masz też problemów z bólami kręgosłupa i stawów, ze skutkami ucisku na brzuch czy płuca przez kilka godzin. Słowem: czujesz się jak nowo narodzony – zwłaszcza jeśli poza pozycją zadbasz też o wybór odpowiedniej dla siebie poduszki, takiej jak na przykład poduszka półpuchowa czy z pierza.

Jak nie należy spać, żeby nie śnić koszmarów?

Chcesz spać zdrowo? Przede wszystkim unikaj pozycji… na brzuchu. Chociaż wielu osobom właśnie w taki sposób najlepiej zasypiać, nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak może być on szkodliwy dla ciała. Przede wszystkim pozycja ta skutkuje nadmiernym napięciem mięśniowym, co może prowadzić do rozwoju lub pogłębiania się schorzeń kręgosłupa. Nienaturalne dociśnięcie do poduszki twarzy może też wpływać odcinek szyjny i stawy skroniowo-żuchwowe, utrudniać oddychanie i powodować powstawanie zmarszczek.

Jakie poduszki kupić, by przyjąć odpowiednią pozycję do spania?

Odpowiedni, zdrowy układ ciała podczas snu zapewni Ci także poduszka. Wbrew pozorom nie wszystko jedno, na jaki model postawisz. Jeśli śpisz na plecach, wybierz poduszkę stosunkowo twardą, dającą dobre podparcie głowie i szyi. Osoby śpiące na boku powinny zainwestować w dobrej jakości poduszkę o średnim stopniu twardości. Najlepiej, jeśli będą to poduszki wysokie, które dobrze wypełnią przestrzeń między materacem a policzkiem. Idealnie, jeśli będą wypełnione pierzem i będą mieć formę pagórka.

Wskazówka:
Jeśli śpisz na boku, włóż między nogi dodatkową poduszkę. Pomoże ona utrzymać miednicę w neutralnym położeniu, przez co kręgosłup nie będzie się obracał, powodując w ostatecznym rozrachunku dysfunkcję w postawie ciała.

Z jakiegoś powodu nie możesz porzucić spania na brzuchu? Możesz wybrać poduszki niskie i bardzo miękkiej – dzięki temu podbródek nie będzie nienaturalnie ułożony. Pamiętaj jednak o naszej sugestii: jest to najmniej bezpieczna dla organizmu pozycja, warto więc przyjąć nawyk spania na lewym lub prawym boku.

Jak przyjąć odpowiednią propozycję do spania, kiedy jest się w ciąży?

Najlepsza pozycja do spania dla kobiet w ciąży? Specjaliście zdecydowanie zalecają spanie na lewym boku. Ułóż się w ten sposób zwłaszcza wtedy, gdy skarżysz się na mdłości czy zgagę spowodowaną cofaniem się kwasów żołądkowych do przełyku. Najlepiej wybrać też wtedy poduszki niskie, które pozwolą głowie pozostawać na tej samej wysokości, co kręgosłup.

Czy pozycja podczas snu może wpływać na jego jakość? Jak widzisz – tak, i to w dużym stopniu. Na szczęście z naszymi wskazówkami na pewno będziesz z większą świadomością układać się do snu, a co więcej – zainwestujesz w najlepszej jakości poduszki, które pomogą Ci raz na zawsze zapomnieć o koszmarach i nieprzespanych nocach. Poduszki uniwersalne, wysokie i niskie, znajdziesz w ofercie naszego sklepu!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 2928 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-11
Bardzo szybka obsługa, świetna kołdra puchowa! W razie pytań- bezproblemowy kontakt mailowy, dziękuję;)
2024-04-04
Super kołdra, miła i ciepła. Na lato dla mnie zdecydowanie za ciepła.
pixel