Jak prać kołdrę w pralce?
Zastanawiasz się jak prać kołdrę w pralce, aby nie zmieniła ona swoich właściwości, ani kształtu? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Zarówno kołdry z pierza, jak i puchowe, często wywołują liczne wątpliwości w aspekcie prania ich w pralce. Szczególnie istotne jest, by wiedzieć, jak poprawnie prać takie kołdry w pralce. Czytając nasz wpis, dowiesz się, jak prawidłowo przeprowadzić pranie kołder – zapraszamy zatem do lektury!
Czy kołdrę można prać w pralce?
Czy można prać kołdrę puchową w pralce? Zgadza się, kołdrę można wyprać w pralce, ale trzeba to robić z rozwagą i znać kilka kluczowych zasad. Jest to proces, który zdecydowanie wymaga uwagi, tym bardziej jeśli zależy nam na zachowaniu oryginalnych właściwości pierza czy puchu. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z praniem kołdry puchowej, czy z praniem kołder z pierza, zawsze trzeba mieć na uwadze kilka kluczowych kwestii.
Pranie kołder z pierza i puchu – o czym warto pamiętać?
1. Sprawdź metkę z instrukcjami – Zawsze zacznij od sprawdzenia metki producenta, która zawiera specyficzne instrukcje dotyczące prania pierzyny i suszenia kołdry. Niektóre kołdry z pierza mogą wymagać prania chemicznego zamiast tradycyjnego prania wodnego.
2. Podziel wypełnienie – Przed praniem sprawdź, czy w kołdrze nie ma przetarć lub dziur. Jeśli takowe się znajdą, napraw je, aby uniknąć wycieku pierza podczas prania. Następnie delikatnie rozłóż wypełnienie, tak aby było jak najbardziej równomiernie rozłożone.
3. Użyj odpowiedniego środka piorącego – Do prania kołder z pierza i puchu najlepiej użyć łagodnego środka piorącego przeznaczonego do delikatnych tkanin. Unikaj środków zawierających wybielacze czy zmiękczacze, które mogą uszkodzić delikatne wypełnienie.
4. Ustawienia pralki – Wybierz program do delikatnych tkanin z niską temperaturą wody. Zbyt gorąca woda może spowodować skurczenie się lub zlepianie się pierza. Dodatkowo stosuj niskie obroty wirowania, aby uniknąć uszkodzenia kołdry.
5. Suszenie kołdry – Kołdry z pierza najlepiej suszyć w suszarce bębnowej na niskiej temperaturze. Dodaj do bębna kilka czystych, białych tenisowych piłek, które pomogą rozbijać grudki pierza i puchu, a tym samym zachować równomierne rozłożenie wypełnienia. Suszenie może zająć kilka godzin, ale ważne jest, aby kołdra była całkowicie sucha, by uniknąć pleśni i nieprzyjemnych zapachów.
6. Częstotliwość prania kołder puchowych – Kołdry z pierza i puchu nie wymagają częstego prania. Zwykle wystarcza pranie raz na kilka lat, chyba że kołdra została zabrudzona. Aby kołdra zachowała świeżość między praniami, regularnie wietrz ją na świeżym powietrzu, unikając bezpośredniego nasłonecznienia.
7. Przechowywanie – Przechowuj kołdrę w przewiewnym miejscu, najlepiej w bawełnianym pokrowcu, który pozwoli tkaninie oddychać, ale nie gromadzić kurzu. Unikaj plastikowych pokrowców, które mogą prowadzić do kondensacji wilgoci i rozwijania się pleśni.
Podsumowanie
Jeśli już wiesz, czy kołdrę można wyprać w pralce, warto teraz przystąpić do działania. Pamiętaj o wymienionych punktach, które mają istotne znaczenie dla zachowania dobrej kondycji kołdry puchowej czy kołdry z pierza. Zadbaj również o swoją poduszkę puchową piorąc ją tak samo jak kołdry do spania i ciesz się komfortem ich użytkowania przez wiele lat.
Również przy zakupie kołder półpuchowych warto zwrócić uwagę, skąd one pochodzą i czy jest to polski producent pościeli. Wtedy można liczyć na lepszą ich jakość, a przede wszystkim trwałość. Do wyboru są modele kołder zimowych, kołder letnich oraz kołder całorocznych, które mogą się różnić od siebie sposobem czyszczenia i prania w pralce.