Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak prawidłowo wietrzyć pościel? Co nam daje wietrzenie pościeli?

2020-03-10
Jak prawidłowo wietrzyć pościel? Co nam daje wietrzenie pościeli?Wywietrzona i świeża pościel zachęca do snu, ale też wpływa na jego jakość. Proces ten nie tylko nadaje przyjemny zapach i przywraca lekkości kołdrze, ale jest on niezbędny do zachowania jakości oraz właściwości pościeli. Istotne jest to, by robić to regularnie i prawidłowo.

Gdzie i kiedy wietrzyć pościel?


Najczęściej pościel wietrzymy na dworze, ale możemy to również robić w sypialni, najlepiej o poranku tuż po przebudzeniu. Istotna jest także pora roku i warunki atmosferyczne. Unikamy wystawiania kołder na działanie intensywnych promieni słonecznych oraz wilgoci np. w dzień mglisty, czy deszczowy. Kołdry z pierza i puchu przyjmują wilgoć, zatem jeżeli nasiąkną nią lub zmokną, będziemy musieli je wysuszyć przed użyciem.

Jak wietrzyć pościel w sypialni?


W tym celu należy szeroko otworzyć okno, by zapewnić dostęp świeżego powietrza. W okresie letnim, możemy zrobić przeciąg, otwierając także drzwi. Zimą, lepiej by były zamknięte. Gdy pościel jest rozłożona na łóżku, odwróćmy ją delikatnie kilka razy.
Poduszka
Poduszka z pierza classic uniwersalna

Jak prawidłowo wietrzyć pościel na dworze?


Rozwieśmy pościel luźno, niech powietrze swobodnie przez nią przenika. Zadbajmy o to, by nie wisiała ona w pełnym słońcu. Najbezpieczniejsze i najefektywniejsze pory dnia na wietrzenie kołder i poduszek to świeży poranek oraz ochładzający się wieczór (musimy uważać by pościel nie naszła wilgocią).

Co daje wietrzenie pościeli bez poszewki?


Przede wszystkim świeżość oraz jest to istotny zabieg higieniczny. Poduszki z pierza lub/i puchu potrzebują dostępu do świeżego powietrza by nadal były sprężyste, wtedy stają się wygodniejsze. W przypadku kołder z pierza lub/i puchu wypełnienie jest lepiej rozłożone i jest nam cieplej, gdy śpimy.
Kołdra

O czym pamiętać podczas wietrzenia pościeli?


Najlepiej pościel wietrzyć bez poszewek, by mogła zostać dokładnie przewiana powietrzem. Po skończonym odświeżeniu załóżmy czyste poszewki na poduszki i kołdrę, ale także nowe prześcieradło i narzutę. Dzięki temu dłużej zostanie zachowane uczucie czystości. Zalecane jest wietrzenie przynajmniej przez 30 minut. Możemy jednak proces ten wykonywać dłużej, zwłaszcza jeżeli są ku temu sprzyjające warunki, tj. pogoda. Zimowe odświeżanie jest najbardziej skuteczne, gdyż ujemne temperatury niszczą bakterie i wirusy. Dlatego nie rezygnujmy z niego, a wręcz stosujmy przynajmniej raz w tygodniu.

Pamiętaj, że dbając o świeżość swojej pościeli, dbasz o swoje zdrowie.
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 3047 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-23
Szybko, sprawnie, profesjonalnie.
2024-07-17
Kołdra dotarła bardzo szybko,wszystko ok
pixel