Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak spać, żeby się wyspać?

2022-07-29
Jak spać, żeby się wyspać?

Sen jest czynnikiem, który bezpośrednio wpływa na nasze codzienne samopoczucie, a także zdrowe funkcjonowanie organizmu. Zauważasz u siebie problem z zasypianiem? A może każdego dnia trudno Ci wstać z łóżka, bo nigdy nie czujesz się w pełni zregenerowany? Mamy dla Ciebie kilka porad, które podpowiedzą Ci m.in. jak spać, aby się wyspać, jak przygotować sypialnię przed wieczorem oraz na którym boku spać, by pozwolić organizmowi odpocząć!

Jak się wyspać?

Wiele osób zadaje sobie pytanie – jak spać, żeby się wyspać? Na początku warto zacząć od samego pomieszczenia, w którym zasypiasz, ponieważ wbrew pozorom, ma ono ogromny wpływ na jakość odpoczynku. Czasami dobrze dobrane łóżko i kilka drobnych zmian działa znacznie lepiej niż tabletki nasenne. Jak więc przygotować sypialnię? Oczywiście najlepiej, jeśli jest to odrębne pomieszczenie służące regeneracji. Jeśli jednak mieszkasz w kawalerce i nie masz możliwości oddzielenia przestrzeni dziennej od wypoczynkowej, postaraj się wdrożyć maksimum powyższych porad w życie. Jak dobrze spać?

  1. Pomaluj przestrzeń na jasne, stonowane kolory, np. beżowy lub błękitny. Jeżeli dobrze czujesz się w ciemnych pomieszczeniach, możesz postawić na granat, butelkową zieleń, a nawet czerń. Pamiętaj jednak, że wtedy sypialnia będzie dość ponura, co może wpływać na Twój nastrój. Najważniejsze jest jednak, abyś faktycznie w pomieszczeniu wypoczywał.
  2. Zadbaj o wygłuszenie pomieszczenia. Dokładnie uszczelnij okna i drzwi, zawsze zasłaniaj rolety lub zasłony (wybierz odpowiednio ciemne).
  3. Kup wysokiej jakości łóżko w odpowiednim rozmiarze. Niezwykle ważny jest tutaj też materac, który będzie dopasowany przez profesjonalistów do potrzeb Twojego kręgosłupa.
  4. Wyposaż się w odpowiednie poduszki do spania. Przyda się także kołdra puchowa, która zagwarantuje komfort cieplny.
  5. Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze w pokoju. Optymalna temperatura w pomieszczeniu do regeneracji to 18 stopni.
  6. Staraj się unikać rzeczy, które świecą, np. budzików, telewizora z diodami czy włączników z podświetleniem.

Kilka porad jak spać lepiej

Pamiętaj jednak, że nie tylko to, gdzie śpisz, wpływa na jakość Twojego odpoczynku. Wręcz przeciwnie. Ilość aspektów, mających znaczenie jest ogromna. Poznaj nasze sprawdzone sposoby na to jak lepiej spać:

  • Wieczorem najlepiej jest unikać ciężkich, tłustych potraw oraz przejadania się, aby ograniczyć procesy trawienne w nocy. Ostatni posiłek należy zaplanować na minimum 2 godziny przed pójściem do łóżka. Warto dodać, że kwestia jedzenia ma też związek z tym, na którym boku spać. Szczególnie osoby, nieumiejące powstrzymać się przed spaniem na prawej stronie, powinny wystrzegać się obfitych posiłków.
  • Wieczorem zapomnij o kawie, a zastąp je ziołową herbatą, np. rumiankiem, melisą lub miętą.
  • Nie praktykuj drzemek w ciągu dnia. Nawet jeśli będzie to tylko 30 minut, możesz mieć problem z późniejszym zaśnięciem.
  • Przed snem staraj się też wyciszyć. Weź relaksującą, aromatyczną kąpiel, posłuchaj ulubionej, spokojnej muzyki, medytuj lub czytaj książki, które nie mają zbyt porywającej lub przerażającej fabuły (kryminały i horrory zdecydowanie odpadają). Staraj się unikać korzystania z urządzeń, takich jak tablet czy smartfon.
  • Dobrym pomysłem jest także wyjście na wieczorny, spokojny spacer i porządne przewietrzenie mieszkania.
  • Zadbaj o wysokiej jakości materac oraz poduszki puchowe, które dadzą Ci maksimum komfortu w nocy.

Jak więc widzisz, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie „jak spać, żeby się wyspać?”. Istotnych jest wiele różnych czynników, które razem stanowią receptę na regenerację.

Na którym boku spać?

Wbrew pozorom to, w jakim układzie ciała leżysz, ma znaczenie dla poziomu Twojego odpoczynku. Na którym boku spać? Według ekspertów najgorszą opcją jest spanie na tym prawym. Jeśli chcesz zapewnić organizmowi lepsze położenie, wybierz lewy bok, gdyż to powoduje odpowiednie krążenie krwi (aorta również jest wygięta w lewo). Dodatkowo taka pozycja zmniejsza prawdopodobieństwo zgagi, gdyż żołądek nie uciska trzustki. Jak dobrze spać? Najbezpieczniejsze jest spanie na plecach (pomijając osoby, które cierpią np. na bezdech senny), gdyż jest to neutralna pozycja. Najmniej odpowiednią dla organizmu jest pozycja na brzuchu, która obciąża wszystkie organy i ogranicza dostęp powietrza. Jeśli jednak chcesz mieć pewność co do tego, jak lepiej spać, skonsultuj się ze specjalistą, który oceni Twoje indywidualne predyspozycje.

Co wypić na dobry sen?

Tak jak wspomnieliśmy, dobry sen możesz wspomóc różnymi płynami. Co wypić na dobry sen? Świetnie sprawdzają się napary ziołowe, np. z melisy, waleriany, mięty czy rumianku. Możesz także sięgnąć po kubek ciepłej wody lub szklankę mleka. Pamiętaj jednak, że ta mleko sprawdzi się tylko wtedy, gdy świetne je tolerujesz (co zdarza się niewielu osobom) i nie zmusza ono Twojego organizmu do nadmiernego trawienia.

O której iść spać, żeby się wyspać?

Zastanawiasz się, o której pójść spać, żeby się wyspać? Sen jest sprawą niezwykle indywidualną, dlatego też nie ma jednej optymalnej godziny położenia się do łóżka, która gwarantowałaby mnóstwo energii następnego dnia. Co więcej, nie ma też jednoznacznej odpowiedzi na to ile spać, żeby się wyspać. Niektórzy potrzebują 5 godzin, aby czuć się w pełni sił, a inni po 10 godzinach budzą się niewyspani i rozdrażnieni. Mówi się jednak, że średnio dorosły człowiek powinien spać 7-8 godzin, aby się zregenerować. Przy wyliczaniu odpowiedniego czasu na odpoczynek, należy wziąć pod uwagę fazy snu. Dzielą się one na non-REM (sen twardy) oraz REM (dochodzi do ruchu gałek ocznych, a nasz sen jest lekki i bardzo łatwo jest nas wybudzić). Pierwsza faza trwa 80-100 minut, a druga około 15. Najlepsza regeneracja następuje, gdy przejdziemy przez 4-5 cykli każdej nocy. Według ekspertów ważne jest, aby budzić się pod koniec ostatniego cyklu.

Mamy nadzieję, że ten artykuł dostarczył Ci niezbędnej wiedzy dotyczącej tego, ile spać, żeby się wyspać, jak przygotować się do odpoczynku oraz na którym boku spać, aby sprzyjało to organizmowi.

Popularne kategorie:

Kołdry puchowe | Poduszki puchowe | | Kołdry półpuchowe | Poduszki półpuchowe | Kołdry z pierza | Poduszki z pierza | Kołdry całoroczne | Kołdry zimowe | Kołdry letnie | Poduszki luksusowe | Ekskluzywna pościel | Prześcieradła z gumką | Ręczniki kąpielowe | Pościel na prezent ślubny | Kołdry Puchowe 140x200 | Kołdry Puchowe 150x200 | Kołdry Puchowe 160X200 | Kołdry Puchowe 200x200 | Kołdry Puchowe 200X220 | Kołdry Puchowe 220X240

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 3400 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-03
Jednym słowem profesjonalizm. Oczywiście zamówiona kołdra droga, ale warta tej ceny. Pozdrawiam
2024-11-25
Kołdra lekka i ciepła. Trochę szelesci
pixel