Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Mało czy dużo poduszek — Jak ułożenie głowy podczas snu wpływa na codzienne funkcjonowanie?

2023-01-19
Mało czy dużo poduszek — Jak ułożenie głowy podczas snu wpływa na codzienne funkcjonowanie?

Na dobry sen wpływa sporo czynników — znaczenie ma nie tylko materac, ale także poduszki, których odpowiedni wybór jest w stanie znacząco poprawić jakość snu. Zobacz, jakie poduszki są najlepszym wyborem i dowiedz się, dlaczego ułożenie głowy podczas snu jest tak istotne.

Walory estetyczne a zdrowotne — Czy ilość poduszek ma znaczenie?

Poduszki należą do tych akcesoriów, które z jednej strony pełnią w domach zadania czysto praktyczne, z drugiej natomiast wykorzystywane są jako narzędzia służące dekoracji wnętrz. Niestety nierzadko walory estetyczne niekoniecznie idą w parze z tymi zdrowotnymi, gdyż duża ilość poduszek może i jest wizualnie efektowna, jednak niekoniecznie dobrze wpływa na ułożenie kręgosłupa w trakcie snu. Najlepszym pomysłem jest więc połączenie, przyjemnego z pożytecznym: w dzień stosowanie dowolnej ilości, estetycznie powleczonych poduch, natomiast wieczorem postawienie na poduszki uniwersalne o kształcie i rozmiarze dostosowanym do pozycji leżącej.

Dlaczego sen jest ważny dla zdrowia? Gdyż to najlepszy moment na regenerację organizmu. Tylko będąc wypoczętym, można prawidłowo funkcjonować i być efektywnym w trakcie codziennych zadań. Znaczenie snu dla organizmu jest o tyle istotne, że determinuje prawidłową pracę mózgu, wpływa na pamięć, procesy myślowe i koncentrację, tak ważne na wielu etapach życia. Dodatkowo podczas snu można mówić o pewnego rodzaju oczyszczaniu z toksyn, a także zauważyć pewne powiązania z zachowaniem równowagi psychicznej.

Czy ilość poduszek do spania ma wpływ na jakość snu?

Wpływ poduszki na sen jest bezdyskusyjny, jednak nie ilość, a jakość ma tu największe znaczenie. Tym bardziej że do wyboru masz nie tylko poduszki niskie, które ze względu na płaską budowę, nie przyczyniają się do wykrzywienia szyi ani karku, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko nieprawidłowego ułożenia całego ciała. Przeciwieństwem dla nich są poduszki wysokie, bez których wiele osób nie wyobraża sobie przespanej nocy, jednak warto wybierać spośród nich twardsze egzemplarze, aby głowa miała odpowiednie oparcie.

Wpływ poduszki na kręgosłup oznacza przede wszystkim komfort. Jeśli w naszym łóżku znajdzie się zbyt wiele poduszek, to bardziej niż pewne, że odcinek szyjny będzie nieodpowiednio wygięty, efektem czego mogą być nieprzyjemne skurcze. Grunt to sięgać więc po takie poduszki, które zapewniają stabilne podparcie głowy, dzięki czemu sen będzie głębszy.

Jak ułożenie głowy podczas snu i odpowiednia poduszka wpływają na samopoczucie w ciągu dnia?

Ułożenie ciała podczas snu ma spory wpływ na to, jak będzie wyglądał cały dzień. Odpowiednia poduszka nie tylko pozwoli uniknąć zesztywnień w karku, czy bólów pleców, ale jest w stanie pomóc w zminimalizowaniu chrapania. Optymalnym rozwiązaniem, uznawanym za najzdrowsze, jest spanie na plecach, dzięki czemu kręgosłup jest rozluźniony, więc zmniejsza się ryzyko ucisku na nerwy, nienaturalnego wygięcia kręgosłupa, czy zbędnego napinania mięśni i stawów.

Jaka jest w takim razie najgorsza pozycja do spania? Specjaliści zgodnie stwierdzają, że chodzi o tę na brzuchu, gdyż uciskana jest wtedy większość narządów, co utrudnia swobodne oddychanie, a do tego kręgosłup nie ma szansy się odciążyć, a mięśnie — rozluźnić.

Dla równowagi warto wspomnieć o pozycji bocznej z ugiętymi nogami w kolanach, co wynika z naturalnego ułożenia kręgosłupa, więc jest uznawane za nieszkodliwe. Jeśli chcesz się czuć zregenerowany i nie doświadczać dolegliwości bólowych, powinieneś wiedzieć, że lepiej jest kłaść się na lewym boku, gdyż wynika to z układu narządów — krew lepiej płynie i łatwiej jest oddychać. Do tej pozycji przeznaczona jest specjalna poduszka między kolana. Co daje? Umożliwia prawidłowe ułożenie ciała w odpowiedniej dla niego pozycji, dzięki czemu można ustrzec się ewentualnego bólu pleców i miednicy.

Jeśli chcesz być naprawdę wyspany i produktywny przez cały kolejny dzień, świadomie wybieraj takie pozycje, dzięki którym Twoja głowa i kręgosłup będą się znajdować w odpowiednim położeniu. Zadbaj też o dopasowane do siebie poduszki, dzięki czemu lepiej wypoczniesz, a pobudki nie będą kojarzyć się z koszmarem.

Jak ułożenie głowy podczas snu wpływa na zdrowie fizyczne?

Aby po pobudce nie odczuwać żadnych dolegliwości, trzeba spać w odpowiedniej pozycji. Najważniejsze, aby głowa nie opadała ku dołowi, do czego mogą przyczynić się zbyt miękkie poduszki. Dobrym rozwiązaniem jest poduszka z pierza np. gęsiego, która charakteryzuje się sporą elastycznością, więc odpowiednio stabilizuje głowę. Równie atrakcyjnym wyjściem są poduszki z puchu, które z jednej strony są lekkie, z drugiej zaś gwarantują idealną cyrkulację powietrza, a do tego świetnie amortyzują, więc zwiększa się szansa na właściwe ułożenie głowy i całej sylwetki.

Wygodna, dopasowana poduszka zapewnia właściwe ułożenie głowy, karku i kręgosłupa, a to jest w stanie bezpośrednio przełożyć się na długość i jakość snu. Lepszy sen to z kolei efektywniejsza regeneracja, dzięki której można uniknąć wielu chorób i być sprawnym fizycznie.

Szeroki wybór rozmaitych poduszek do spania, wykonanych z najwyższej jakości materiałów, można znaleźć w sklepie internetowym puchland.com. Odwiedź nas i znajdź idealne poduszki dla siebie, a Twoje problemy ze snem znikną raz na zawsze.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 2928 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-12
Ekspresowa dostawa i wysoka jakość produktu.
2024-04-11
Poduszka spełnia oczekiwania. Jest nieco twardsza niż puchowąa, ale b.wygodna.
pixel