Wietrzenie pościeli — Wady i zalety
Większość z nas dzień zaczyna od ścielenia łóżka. Tym samym zamyka się nocny rozdział, można zacząć aktywność, a także zadbać o porządek w sypialni czy w pokoju dziennym. To jeden z tych rytuałów, które wpaja się dzieciom i ta nauka przynosi często pozytywne efekty. Warto pamiętać, że do szeregu porannych czynności niektórzy wpisują również wietrzenie kołdry, ponieważ uważają, że to wpływa na dobry i efektywny sen. I choć jest to praktyka znana od wieków, to warto sprawdzić, czy naprawdę ma sens.
Po co się wietrzy pościel?
Wiele osób szuka informacji, jak wietrzyć pościel, ponieważ uważają, że jest to doskonały sposób na to, by pozbyć się roztoczy. Te maleńkie pajączki to prawdziwa zmora dla alergików, a żerują właśnie na pozostawionym co noc przez nas naskórku, który odkłada się między włóknami pościeli. Warto ją więc regularnie prać w temperaturze 40-60°C. Coraz częściej na rynku znaleźć można również pościele, które utrudniają roztoczom pasożytowanie. W składzie takich tkanin są na przykład włókna bambusowe. I jak można się domyślić, kolejnym ważnym krokiem jest wietrzenie pościeli. W ten sposób można pozbyć się roztoczy i położyć się spać w bezpiecznym oraz czystym otoczeniu. Alergicy doskonale wiedzą, że problemem dla nich są odchody roztoczy, które mogą wywoływać kichanie i katar. Jeśli alergenu jest bardzo dużo, to nawet osoby nieuczulone mogą na nie reagować. Jak można się szybko przekonać, roztocza, choć małe i potencjalnie niegroźne, mogą nam bardzo uprzykrzyć życie.
Samo wietrzenie pościeli pozwala nie tylko pozbyć się niechcianych roztoczy i jeszcze gorszych ich odchodów, ale również usuwa inne drobnoustroje oraz zanieczyszczenia, które po sobie zostawiamy rano. Specjaliści podkreślają, że takie rytuały szczególnie przy niskich i wysokich temperaturach będą wpływać na jakość snu, odświeżają pościel, a także sprawiają, że lepiej się zasypia. Jak widać, najlepiej będzie wietrzyć kołdry oraz poduszki latem i zimą, a wyjątkowy zapach z pewnością umili nocny czas. Oczywiście, aby wszystko zadziałało, trzeba mieć gdzie rozłożyć pościel. Osoby, które mają balkon, ogród czy taras, a nawet trzepak, który teraz przechodzi już do reliktów przeszłości, nie będą mieć problemu z tym, by odświeżyć każdy kawałek kołdry.
Wietrzenie pościeli na mrozie — Jak długo należy to robić?
Najpopularniejszą opcją jest to, by wynieść kołdry i poduszki na balkon. Niektórzy przerzucają je przez poręcz, a inni rozkładają na suszarkach. Wystarczy natomiast pół godziny z każdej strony, by pościel puchowa odzyskała świeżość i była pachnąca. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by pozostawić rzeczy dłużej, co zabija roztocza oraz daje jeszcze lepszy efekt, szczególnie gdy jest mroźno i słonecznie.
Zdarza się jednak tak, że nie dysponujemy balkonem, tarasem czy ogrodem i wówczas pozostaje nam odświeżenie pościeli w sypialni. Luźno rozkłada się ją na łóżku i otwiera się okno na kilka godzin, przewracając co jakiś czas kołdry i poduszki na drugą stronę. Latem można nawet zrobić przeciąg, by wzmocnić efekt. Niektóre osoby mogą sobie pozwolić na to, by prościej przewiesić przez okno, ale wówczas trzeba pamiętać, by obracać tekstylia, aby wiatr mógł dotrzeć do każdego fragmentu.
Wietrzenie pościeli latem
Jak w każdym innym przypadku jednak jesteśmy w tej materii dość mocno uzależnieni od pogody. To dlatego właśnie nie każdy dzień będzie dobry na wietrzenie kołdry na słońcu. Najlepiej będzie, gdy na zewnątrz będzie sucho, ponieważ zbyt duża wilgotność powietrza może wpłynąć na parametry pościeli, jest dla niej szkodliwa oraz tak naprawdę może zrobić więcej szkody niż pożytku. Będzie to bowiem idealne środowisko do rozwoju grzybów i pleśni, więc materiały po takim wietrzeniu w dużej wilgotności będą wymagać wysuszenia, a na to często nie ma ani czasu, ani miejsca w domu. Tym samym najlepszą porą dnia będzie wczesne południe. Warto pamiętać o tym, by pościel zdjąć mniej więcej dwie godziny przed zachodem słońca. Najwilgotniejsze powietrze jest bowiem rano oraz wieczorem.
Poza słońcem niezwykle ważnym czynnikiem, który sprawia, że wystawianie pościeli na świeże powietrze ma sens, jest oczywiście wiatr. Powinien dotrzeć w każde miejsce. I dlatego właśnie najlepsza jest wietrzna pogoda. No i oczywiście trzeba pamiętać o tym, by kontrolować, czy przypadkiem nie zacznie padać deszcz.
Osoby, które nie mają problemów zdrowotnych, powinny wietrzyć kołdry i poduszki co tydzień. Najczęściej robi się to po prostu przy okazji zmiany poszewek. Tym samym zyskuje się czystą i świeżą przestrzeń do spania, a noc na pewno będzie przyjemna. Oczywiście osoby, które borykają się z różnego rodzaju alergiami – przede wszystkim na roztocza, mają osłabiony układ odpornościowy, a także małe dzieci i seniorzy powinni mieć zapewnione niemalże sterylne warunki w nocy. W ich przypadku kołdra i poduszka z pierza powinny być wietrzone nawet co trzy dni. To jeden z najprostszych i najbezpieczniejszych sposobów na to, by zadbać o zdrowie i komfort, a to sprzyja lepszemu wysypianiu się.
Popularne kategorie:
Kołdry puchowe | Poduszki puchowe | | Kołdry półpuchowe | Poduszki półpuchowe | Kołdry z pierza | Poduszki z pierza | Kołdry całoroczne | Kołdry zimowe | Kołdry letnie | Poduszki luksusowe | Ekskluzywna pościel | Prześcieradła z gumką | Ręczniki kąpielowe | Pościel na prezent ślubny | Kołdry Puchowe 140x200 | Kołdry Puchowe 150x200 | Kołdry Puchowe 160X200 | Kołdry Puchowe 200x200 | Kołdry Puchowe 200X220 | Kołdry Puchowe 220X240